Gdy już podejmiesz decyzję, ze chcesz wynająć swoje mieszkanie, które niejednokrotnie jest dorobkiem Twojego życia, podejdź do tego zagadnienia z rozwagą.
1. Nie musisz wynająć pierwszej osobie, która się zgłosi. Zgodnie z zasadą „co nagle to po diable” nadmierny pośpiech może przełożyć się na problemy. Dlatego, zanim umówisz się na pokazanie swojego mieszkania porozmawiaj z potencjalnym najemcą.
2. Ustal kto będzie mieszkał lub w jakim celu będzie wykorzystywał twoją własność.
Już na tym etapie możesz „odsiać” przedsiębiorców poszukujących kawalerki dla 10 pracowników.
3. Dowiedz się kto będzie mieszkał
Szczególnie dokładnie sprawdź czy najemcą będzie osoba z dzieckiem, kobieta w ciąży, ludzie pochodzący z Ukrainy czy niepełnosprawni. Jest to niezwykle ważne. Pamiętaj osoby, które przed chwilą wymieniłam są pod szczególna ochroną państwa dlatego zabezpiecz się Umową najmu okazjonalnego.
4. Zadawaj pytania
Znam ludzi, którzy prosili o informację na temat miejsca pracy, zarobków oraz o kontakt do poprzedniego wynajmującego. Tutaj nie ma głupich pytań gdyż powierzasz dorobek swojego życia obcej osobie.
5. Ustal zasady korzystania z nieruchomości, zrób to w postaci pisemnej. Pamiętaj nie ma umów zbyt długich i precyzyjnych a dokument ten ma kluczowe znaczenie gdy pojawią się problemy.
6. Kaucja
Według mnie jest nieodzownym elementem. Na ogół wynosi ona równowartość jednomiesięcznego czynszu. Jednak zetknęłam się też z wpłatami na poziomie 3 czynszów
7. Ubezpieczenie
Nie jest obowiązkowym elementem umowy najmu ale zalecanym. Zawsze wykupuję polisę w której zawarte jest OC. Przy najmie mieszkania dodatkowo poprosiłam najemcę o wykupienie ubezpieczenia najemcy. Jest to na wypadek gdyby wysokość szkód przekroczyła wielkość kaucji. Koszt takiej polisy to w moim przypadku około 200 PLN.
8. Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego
Z doświadczenia wiem, że niewiele osób informuje urząd skarbowy o wynajęciu swojego mieszkania. Moim zdaniem jest to błędne posunięcie – gdyż konsekwencje niepoinformowania a co za tym idzie nie odprowadzenie stosownej daniny mogą przewyższyć potencjalne korzyści Ponadto, jest to nieodzowny element przy umowie okazjonalnej.