Wypalenie zawodowe
Wbrew obiegowym opiniom syndrom wypalenia zawodowego nie dotyczy osób, które od lat wykonują swój zawód i popadają w rutynę. Coraz częściej dotyczy on dwudziesto i trzydziestolatków.
Eksperci podkreślali, że syndrom wypalenia zawodowego pojawia się na różnych płaszczyznach. Objawy fizyczne, które często są bagatelizowane to: uporczywe zmęczenie, osłabienie, częste infekcje napięcia mięśni, trudności z zasypianiem.
W sferze emocjonalnej pojawią się: uczucie pustki wewnętrznej, drażliwości, wybuchy agresji, zniechęcenie. Obserwujemy też negatywne nastawieniu nie tylko do siebie, ale i do ludzi, z którymi stykają się każdego dnia (współpracownicy, klienci, pacjenci, uczniowie). Towarzyszy temu negatywne nastawienie do wykonywanej pracy, lekceważenie i cynizm w stosunku do innych osób. U osoby wypalonej zawodowo obniża się poczucie własnej wartości, występuje uczucie nieudolności, bo każda czynność, która wcześniej zajmowała mniej czasu, teraz – z powodu niechęci i zmęczenia – wymaga większego wysiłku i trwa dłużej.
W ubiegłym roku Fundacja SlowLajf przeprowadziła badania wśród pracowników korporacji. Wynika z nich, że 40 proc. badanych stwierdziło u siebie wypalenie zawodowe.
Przyczyn syndromu wypalenia zawodowego można dopatrywać się w złej organizacji pracy (obciążanie zbyt wieloma zadaniami, brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników, ograniczenie autonomii pracy). Drugą przyczyną mogą być indywidualne cechy, które predysponują w większym stopniu do wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego, m. in. skłonność do zachowań neurotycznych i lękowych.
Dlatego, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu, eksperci sugerują reorganizację pracy tak, by pracownicy nie byli zmuszeni wykonywać jednocześnie wielu zadań, a podział obowiązków był wyraźnie zaznaczony. . Pracownikom radzi się, by określali sobie cel w danym dniu, wyznaczali granice pracy, wykorzystywali czas po pracy i urlop na wypoczynek oraz stosowali indywidualne metody redukowania napięcia emocjonalnego: wysiłek fizyczny, ćwiczenia relaksacyjne.
Z badań Extendent DISC wynika, że polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata. Z przeprowadzonych w ub. roku badań Fundacji SlowLajf wynika, że problem wypalenia dotyczy 70 proc. organizacji działających na terenie Polski. 4 na 10 pracowników uważa, iż problem stresu nie jest właściwie rozwiązywany w ich miejscu pracy.
Prezes Fundacji SlowLajf uważa, że każdy z nas może być dotknięty wypaleniem zawodowym. Dlatego tak istotna jest higiena pracy: „Trzeba pracować na sto procent i skończyć tę pracę o ustalonej godzinie, a potem po prostu żyć. Cieszyć się rodziną, układać klocki z dzieckiem, iść na spacer, uprawiać seks – robić rzeczy, które są przyjemne, a nie pracować do późnych godzin wieczornych”.