Fotowoltaika – prywatna elektrownia

Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna

Na instalacja fotowoltaiczną składa się cały zestaw urządzeń – najważniejszymi elementami są panele fotowoltaiczne montowane na dachach lub gruncie i inwerter, który przekształca prąd stały, w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. By instalacja była bezpieczna konieczne są zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które chronią ją przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami. Nie mniej ważnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest system montażowy, do którego zostaną zamocowane panele.

Bilansowanie – jak to działa?

Gdy instalacja fotowoltaiczna została już zamontowana, niezbędna będzie jeszcze wymiana licznika na dwukierunkowy. Zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnie wymienić licznik do 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji. Jego zadaniem jest zliczanie energii, którą prosument wysyła do sieci, oraz tej, którą pobiera z sieci publicznej. Na podstawie tych wyliczeń, prosument rozlicza się z zakładem energetycznym.
W myśl Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, rozliczenie prosumenta z zakładem energetycznym odbywa się bezgotówkowo. Sposób, w jaki odbywa się rozliczanie zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku gdy wyprodukowana energia zużywana jest na bieżąco, właściciel mikroinstalacji zyskuje najwięcej, bo może wykorzystać 100% wyprodukowanej energii. Wprowadzając ją do sieci, gdzie jest “magazynowana”, prosument otrzymuje opust:
  • 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
  • 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).
Dzięki bilansowaniu, nadwyżka energii wyprodukowana w miesiącach letnich, bez problemu może być wykorzystywana do zasilania domu również zimą. Prosument ma możliwość skorzystania z wyprodukowanej nadwyżki przez 365 dni od momentu wprowadzenia jej do sieci energetycznej.

Fotowoltaika dla firm

  • odliczenie VAT-u od wartości instalacji
  • amortyzacja ( 10 lat )
  • możliwość wliczenia ceny instalacji w wartość projektu/hali
  • ( podniesienie wartości )
  • częściowa spłata kredytu z produkcji energii (niższy rachunek za energię) możliwość pozyskania dotacji, pożyczek z umorzeniem (obniżenie CO2, poprawa życia mieszkańców, innowacyjna gospodarka, inne programy lokalne, itd. )
  • niższe koszty zamówienia przydziału mocy
  • brak kar/wyższych cen za energię za przekroczenie przydziału mocy

 

Dachy zakładów produkcyjnych, hal, wiat, zadaszeń, marketów, fabryk oraz wolne tereny miedzy obiektami to idealne miejsce dla instalacji fotowoltaicznych. Proponujemy także budowę „pod klucz” tzw. hal energetycznych, w których zyski z produkcji i sprzedaży energii elektrycznej do sieci pokrywają w całości lub w części koszty obsługi kredytowej.

 

Jak działamy?

  • Opracowanie projektu instalacji fotowoltaicznej
  • Przygotowanie Zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego
  • Montaż i uruchomienie instalacji

Nasz zespół dysponuje wysokimi i uzupełniającymi się kompetencjami, odpowiada za właściwe konfiguracje i optymalizację systemów, dostosowywanie rozwiązań do potrzeb inwestorów. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, śledzimy nowości branżowe, rozwijamy umiejętności i zdobywamy wiedzę. Osoby z wykształceniem biznesowym i wieloletnim doświadczeniem w realizacji projektów i zarządzaniu inwestycjami gwarantują właściwy nadzór nad realizacją inwestycji, sporządzaniem harmonogramów realizacji działań, przygotowywaniu dokumentacji oraz opracowywaniu rozwiązań finansowania inwestycji (zależnie od potrzeb i możliwości inwestora).

Każdą inwestycję traktujemy z należytą starannością. Dokonujemy analizy potrzeb i możliwości klienta. Doradzamy i opracowujemy rozwiązania najlepiej spełniające potrzeby.

JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE DO INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

KROK 1

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

KROK 2

Instalacja licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny

KROK 3

Podpisanie umowy z dystrybutorem energii – przyłączenie Twojej instalacji do sieci elektrycznej

KROK 4

Złóż wniosek w terminie do 18. 12 2020 na mojprad.gov.pl

KROK 5

Śledź status swojego wniosku on-line i czekaj na wypłatę dotacji

MÓJ PRĄD - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Po zakończeniu i opłaceniu inwestycji Dom Inwestycji PL przygotuje dla Ciebie: Wniosek o dofinansowanie. Kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej. Zaświadczenie operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy w którym go zainstalowano. Oświadczenie o montażu instalacji przez osobę posiadającą stosowne kwalifikacje. Do przygotowanych dokumentów dołącz potwierdzenie zapłaty za zainstalowaną instalację

Dotacja nie jest opodatkowana. Co więcej, koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Beneficjent może otrzymać maksymalnie 5000 PLN.

Dotacjami objęte są wyłącznie nowe instalacje fotowoltaiczne (panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2 do 10 kW. Pamiętaj, że Twoja instalacja nie może być rozbudową istniejącej instalacji.

Program jest wyłącznie dla osób fizycznych, które skutecznie zainstalowały instalację fotowoltaiczną od 23.07 2019.

Pieniądze przeznaczane są na bezzwrotną pomoc dla osób fizycznych, które zakupiły i skutecznie zamontowały instalację fotowoltaiczną

LEASING DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Dlaczego warto skorzystać z leasingu?

Dzięki leasingowi operacyjnemu, Twoja firma nie „zamraża” własnych środków. Inwestycja jest rozłożona w czasie co pozwala na operowanie gotówką w innych obszarach
które generują zyski.
Leasing na instalacje fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców poszukujących obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Warunki leasingu

  • minimalna wpłata własna już od 10% wartości leasingu
  • do 250 000 zł netto
  • finansowanie do 6 lat
Kontakt
Chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami

 

UMÓW SIĘ JUŻ DZISIAJ NA BEZPŁATNĄ ANALIZĘ DACHU I WSTĘPNĄ WYCENĘ TWOJEJ INSTALACJI