Bardzo często zadajecie nam pytania: co zrobić by nie wejść na przysłowiową minę inwestycyjną?

Zapytać łatwo… trudniej odpowiedzieć 😉
Przede wszystkim należy pamiętać, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem.

Pierwsze sito sprawdzające wiarygodność spółki, której chcecie powierzyć swoje pieniądze to Lista Ostrzeżeń KNF:

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne?warningName=&warningTypeId=all

Firma, z którą macie do czynienia może być pod lupą nadzoru finansowego, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie tam się znajdzie.

Sprawa o której bardzo często się zapomina to… myślenie.

Jeżeli ktoś proponuje inwestycję z kuponem na poziomie 12 – 15% w skali roku, to już na tym etapie  powinna zapalić się Wam czerwona kontrolka. Z punktu widzenia biznesowego jak bardzo trzeba być zdesperowanym by zapłacić 15% za pożyczenie pieniędzy w obecnych warunkach gospodarczych? To co otrzymuje Inwestor to nie jest pełen koszt pozyskania kapitału…Nieprawdaż?

Myślenie to również szacowanie na ile biznes musi być dochodowy, by po pokryciu wydatków wygenerować zysk? Dlatego warto dokładnie oglądać dokumenty finansowe, pytać o wcześniejsze osiągnięcia spółki i o jej plany.

Zabezpieczenie inwestycji.

Pracując kilkanaście lat na rynku kapitałowym widziałam inwestycje, które – na pierwszy rzut oka – były bardzo dobrze zabezpieczone. Poddanie się dobrowolnej egzekucji (czyli tzw trzy kosy) jest szybką formą odzyskania pieniędzy pod warunkiem, że za tym zabezpieczeniem kryje się majątek spółki. Gdy zastanawiamy się nad inwestycją w taki sposób zabezpieczoną, warto poprosić o dokumenty finansowe,  by sprawdzić czy spółka dysponuje jakimkolwiek majątkiem. Gdy na straży Waszych pieniędzy stoi Administrator Hipoteki lub Zastawu, warto do takiej osoby zadzwonić i zwrócić się o przekazanie informacji dotyczących, np. sposobu zabezpieczenia inwestycji, operatów szacunkowych, terminowości wypłat odsetek i  wykupu kapitału.

W Domu Inwestycji PL mamy świadomość, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, dlatego robimy wszystko by je zminimalizować.
Dodatkowo, posiadamy wiedzę i narzędzia pozwalające zweryfikować  poziom tego ryzyka.
Proces weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego często trwa wiele miesięcy.
To o czym nigdy nie zapominamy to informowanie Was o szansach i zagrożeniach.

Dopiero gdy posiądziecie wiedzę, będziecie mogli samodzielnie podjąć decyzję czy zaproponowane przez nas rozwiązanie finansowe zostało uszyte na miarę Waszych potrzeb.